czwartek, 7 marca 2013


Usuwanie plam z dywanu

Gdy mówimy o domowym sposobie, to dywan można „uprać” w gęstej i dobrze rozrobionej panie z mydła lub płatków mydlanych. Należy ja równomiernie rozrzucić po całej powierzchni dywanu, po czym dywan wyszczotkować, a piane zebrać za pomocą papierowych ręczników lub suchych, dobrze wchłaniających ściereczek.
Usuwając plamy z dywanu, możemy posłużyć się mieszanką wody, octu i detergentu w proporcjach 2 części wody, 1,5 części octu oraz 1 detergentu. Poplamione miejsca pocieramy mieszanką. Musimy tylko uważać, by nie zmoczyć nadmiernie dywanu. Do wycierania używamy czystych szmatek, najlepiej w jasnym kolorze, by móc ocenić stan zabrudzenia. Po pozbyciu się plam wkładamy pod dywan szmatę z chłonnej tkaniny i naciskamy od góry, by wchłonęła wilgoć. Zabieg ten można kilkakrotnie powtórzyć.
Stare i utrwalone plamy na dywanie, do tego nieznanego pochodzenia, można próbować usunąć środkiem do mycia szyb. Należy spryskać nim plamę, a następnie przetrzeć ściereczką. Ten sposób należy do najbardziej skutecznych i sprawdza się w większości przypadków.
Plamy powstałe wskutek chodzenia po nim w butach można zlikwidować, posypując je solą. Po 15-30 minutach zbieramy je odkurzaczem.
Świeże plamy z wina na dywanie lub wykładzinie należy posypać solą, a następnie zebrać ją odkurzaczem obserwując jak bardzo nasiąka sól. Gdy plama wciąż nie ustępuje znów posypujemy solą i tak dopóki dywan nie „odda” plamy.
Gumę do żucia usuniemy z dywanu, schładzając ja np. kostkami lodu. Gdy stwardnieje zeskrobujemy ją, a resztki zmywamy zmywaczem do paznokci.
Sierść naszych pupilów najlepiej usuwać z dywanu za pomocą wilgotnej gąbki.


Jak odświeżyć dywan   
Starym jak świat i najbardziej znanym sposobem na odświeżenie dywanu jest wykorzystanie pory roku z niska temperaturą, czyli zimę. Gdy temperatura jest niska i spadł piękny, puszysty śnieg, to wynosimy nasz dywan na dwór. Kładziemy go „sierścią” do śniegu i trzepiemy trzepaczką.
                Dywan lub wykładzinę można odświeżyć za pomocą mieszanki złożonej z 1 litra wody, 100 ml wody utlenionej i kilku łyżek płynu do mycia naczyń. Powstałą miksturkę należy zamknąć i energicznie wstrząsać, aż zrobi się piana, którą za pomocą gąbki czyścimy dywan. Tak pozostawiamy a po upływie 3-4 godzin dywan odkurzamy.
Nieprzyjemny zapach z dywanu możemy zlikwidować, posypując dywan solą. Następnie pozostawiony tak dywan na kilka godzin odkurzamy.
                Sposobem na pozbycie się zapach wilgoci z dywanu jest mieszanka 250ml skrobi kukurydzianej z 125 ml boraksu. Po kilku godzinach dywan odkurzamy.
                Dywany i wykładziny można spróbować odświeżyć i ożywić kolory starym sposobem przy użyciu kiszonej kapusty. Należy obsypać nią dywan, po chwili zmieść miotłą a resztki pozbierać odkurzaczem. Na koniec dywan przecieramy woda z octem.
                Drugim sposobem na odświeżenie dywanu jest posypanie go warstwą sody oczyszczonej, a po kilkunastu minutach dywan odkurzamy.
                Aby zlikwidować wgniecenia na dywanie, najprostszym i najbardziej oczywistym sposobem jest przesuwanie stojącego na nim mebla, aby nie znajdował się cały czas w tym samym miejscu. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Gdy wgniecenie jest już widoczne i nie ustępuje, to moczymy je na zimno, na przykład kostkami lodu. Czekamy, aż kostki się rozpuszczą, „włoski” wchłoną trochę wody i wtedy możemy przeczesać dywan. Do tego celu możemy wykorzystać stary grzebień lub szczotkę. Możemy również przeprasować wgniecenie przez wilgotną szmatkę niegorącym żelazkiem i na koniec przeczesać dywan.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz